top of page
Image by Nick Karvounis

אזרחות פורטוגלית

הכירו את פורטוגל

שוכנת בדרום מערב אירופה בצד המערבי של חצי האי האיברי, לאורך חוף האוקיינוס האטלנטי, פורטוגל היפה מאפשרת את כל הנוחות והפינוקים שיש לאירופה להציע עם אקלים ים תיכוני, חופים יפים ואטרקציות רבות ומגוונות.

פורטוגל מציעה נופים מרהיבים, אוכל משובח ותרבות עתיקה לצד מודרנית. החל בפארקים, מוזאונים, ארמונות וככרות שיש בליסבון, דרך פורטו והצפון, האי מדירה, החופים המרהיבים ועד לחבל אלגרבה בדרום. בשנים האחרונות הפכה פורטוגל להיות יעד מועדף על ישראלים להשקעות בעיקר בנדל"ן.

Tram in Lisbon, Image by Paulo Evangelista, by Unsplash

פורטוגל הצטרפה לאיחוד האירופי בשנת 1986, ומאז אזרחיה בעלי דרכון פורטוגלי רשאים לחיות, לעבוד ולשהות בכל אחת ממדינות האיחוד ללא הגבלה. האזרחות הפורטוגלית, כמו כל האזרחויות של מדינות האיחוד, מאפשרת חופש לטייל, לחיות, ללמוד ולנהל השקעות ועסקים בכל אחת מהמדינות ללא הגבלה. חוק האזרחות הפורטוגלי קבע בשנת 2015 תנאים מקלים המאפשרים ליהודים שהם צאצאים למגורשי ספרד ופורטוגל להגיש בקשה לקבלת אזרחות פורטוגלית. הכוונה היא להעניק אזרחות לצאצאי יהודים שחיו עד לגירוש בחצי האי האיברי- בספרד ופורטוגל, עד סוף המאה ה-15, תחילת המאה ה-16, ובכך לתקן את העוול ההיסטורי של גירוש יהודי ספרד.

מאז כניסתו לתוקף של החוק בשנת 2015 נעשו מספר ניסיונות לשנות את החוק ולהקשיח את הקריטריונים אשר יצמצמו או יבטלו לחלוטין את האפשרות בפני צאצאי מגורשי ספרד לקבל אזרחות.

Image by Ricardo Resende

לאזרחות הפורטוגלית יתרונות רבים
לאזרחים פורטוגלים הזכות לנוע בחופשיות בין ארצות האיחוד האירופי, להיכנס למרבית מדינות העולם ללא צורך באשרה מיוחדת (לרבות ארה"ב), לעבוד ולגור בפורטוגל ובכל מדינות האיחוד האירופי ללא הגבלה, לבצע השקעות שונות בפורטוגל ובאירופה, להירשם ללימודים אקדמיים בסבסוד מלא או חלקי באוניברסיטאות וליהנות מהטבות סוציאליות נוספות.

מי זכאי?
צאצאים של יהודים, מגורשי ספרד ופורטוגל

תנאי הסף
אישור הקהילה היהודית בפורטוגל על היות המבקש יהודי צאצא של מגורשי ספרד ופורטוגל.

שלבי ההליך

הגשת תיק הבקשה לממשל בפורטוגל.

4

אישור רשמי של הקהילה איסוף מסמכים ותעודות ממשרד הפנים בישראל תרגומם ואישורם.

3

בקשה לאישור עקרוני מהקהילה היהודית בפורטוגל.

2

בדיקת זכאות ראשונית.

הבדיקה מבוצעת על ידי הצוות המקצועי במשרדנו, ללא עלות.

1

למה אנחנו?

אנו עוסקים בהליכי קבלת אזרחות מזה כ-20 שנה והחברה שלנו היא אחת החברות המנוסות והוותיקות הפועלות כיום בתחום האזרחויות בישראל. את החברה מובלים עו"ד לן יודס, עו"ד נעמה הראל וצוות המשרד, יחד עם צוות מומחים בארץ ובמדינות אירופה השונות. כולם בעלי ניסיון של טיפול באלפי בקשות לאזרחות. השירות ניתן בעברית או באנגלית ויכול כולו להתנהל מרחוק.

 

מה כולל השירות?

 

אצלנו אין הפתעות ואין אותיות קטנות.

השירות שלנו כולל את כל מרכיבי הטיפול בהליך החל מהזמנת המסמכים ממשרד הפנים ועד הגשת הבקשה לממשל בפורטוגל. אנחנו נדאג לאיתור והזמנה של כל המסמכים והתעודות. נסייע לכם בבניין עץ המשפחה, נאשר ונאמת במשרד החוץ בירושלים (אפוסטיל) את כל המסמכים הישראלים. נטפל בתרגום המסמכים לפורטוגזית ובקבלת אישור נוטריוני בפורטוגל לתרגומים.

השירות שלנו והתשלום עבורו כולל את כל העלויות, האגרות והמיסים בגין  התרגומים, האישורים, חותמות האפוסטיל, והשליחויות בישראל ובפורטוגל

 

*השירות אינו כולל את ההעתק הנוטריוני של הדרכון וקבלת חותמת אפוסטיל בבית משפט בישראל ואת התשלום הכרוך בשירות זה.

האם אתם זכאים לדרכון פורטוגלי?

 • למה זה כדאי?
  פורטוגל הצטרפה לאיחוד האירופי בשנת 1986, ואזרחיה בעלי דרכון פורטוגלי רשאים לחיות, לעבוד ולשהות בכל אחת ממדינות האיחוד ללא הגבלה. האזרחות הפורטוגלית, כמו כל האזרחויות של מדינות האיחוד, מאפשרת חופש תנועה ושהייה, ואת החופש לטייל, לחיות, ללמוד ולנהל השקעות ועסקים בכל אחת מהמדינות ללא הגבלה. פורטוגל מאפשרת ליהודים צאצאים ליוצאי ספרד ופורטוגל, להגיש בקשה לקבלת אזרחות פורטוגלית. כניסה כתיירים למרבית מדינות ברחבי העולם ללא צורך באשרה. עבודה בכל מדינות האיחוד האירופי ללא צורך באשרה וללא שום הגבלה. מגורים בכל מדינות האיחוד האירופי ללא צורך באשרה וללא שום הגבלה. מעבר חופשי בכל מדינות האיחוד האירופי. לימודים אקדמיים מסובסדים באופן חלקי או מלא באוניברסיטאות רבות ברחבי מדינות האיחוד האירופי והטבות סוציאליות נוספות. הזדמנויות השקעה אטרקטיביות בכל מדינות האיחוד האירופי.
 • מי זכאי לקבלת אזרחות פורטוגלית?
  כל מי שהוא צאצא של מגורשי ספרד ופורטוגל זכאי לאזרחות פורטוגלית. גם בן/בת זוג וילדיו של אזרח פורטוגלי זכאים גם הם להיות אזרחי פורטוגל. לבחינת זכאותך ללא עלות, ללא התחייבות ולפרטים נוספים צרו קשר בטלפון 03-5175481 או שלחו מייל לכתובת info@eupassports.com
 • מה הם תנאי הסף לקבלת אזרחות?
  המבקש צריך להיות יהודי בן 18 ומעלה ללא עבר פלילי, צריך להוכיח שאתה צאצא למגורשי ספרד או פורטוגל, ולקבל את אישור הקהילה היהודית בפורטוגל לכך. בבדיקה הראשונית אנחנו נבדוק את שמות המשפחה של משפחתך ונבחן האם משפחתך היגרה לאחר הגירוש לאחת מהמדינות אליהן גורשו יהודי ספרד ופורטוגל.
 • איזה מדינות מוצא רלוונטיות לבקשה לאזרחות?
  מדינות צפון אפריקה (מרביתן) - מרוקו, טוניסיה, לוב (טריפולי), אלג’יריה ומצרים (לרוב); ארצות הבלקן והמזרח תיכון - יוון, בולגריה, תורכיה, מקדוניה; מדינות יוגוסלביה לשעבר, סוריה ולבנון; הולנד; בריטניה; דרום צרפת; איטליה וכן מדינות דרום אמריקה - ברזיל וארגנטינה.
 • מה הם שמות המשפחה המוכרים על ידי הקהילה היהודית בפורטוגל?
  לרשימת השמות המעודכנת מאתר הממשל הפורטוגלי הקליקו כאן
 • מה הם שלבי ההליך?
  ההליך להוצאת אזרחות פורטוגלית בנוי מ-4 שלבים עיקריים: בדיקת זכאות ללא עלות - באמצעות מספר שאלות ובחינה של המסמכים הקיימים אצלכם. הבדיקה נערכת בכל דרך שנוחה לכם, בשיחת טלפון, בהתכתבות במייל או בפגישה במשרדים שלנו בתל-אביב. בקשה לאישור עקרוני מהקהילה היהודית בפורטוגל על הקשר למגורשי ספרד - אנחנו נעביר לקהילה היהודית בפורטוגל עץ משפחה שנסייע לכם לבנות על בסיס המידע והמסמכים הקיימים, מסמכים המוכיחים את הקשר בינכם לבין יהדות פורטוגל לצורך קבלת אישור עקרוני מהקהילה היהודית על היות המבקש צאצא למגורשי ספרד ופורטוגל. אישור רשמי של הקהילה היהודית - לאחר קבלת אישור רשמי של הקהילה היהודית בפורטוגל נזמין מסמכים ותעודות ממשרד הפנים בישראל ונטפל באישורם בחותמת אפוסטיל במשרד החוץ בירושלים. נדאג לתרגום שלהם לפורטוגזית ונטפל בקבלת אישור נוטריון בפורטוגל עבורם. הגשת הבקשה לאזרחות - עורכי הדין שלנו בפורטוגל יכינו את תיק האזרחות ויגישו את הבקשה למשרד המשפטים הפורטוגלי. עם הגשת הבקשה תקבלו קוד למעקב אינטרנטי אחר הליך אישור הבקשה במוסדות הממשל של פורטוגל. הליך האישור בפורטוגל בנוי מ-7 שלבים: (1) קבלת התיק (2) רישום התיק (3) בדיקה ביטחונית (4) אימות המסמכים (5) בדיקה פרטנית וניתוח הבקשה (6) העברת הבקשה לחתימות הגורמים המאשרים (7) אישור הבקשה
 • אם אין לנו שום מסמך, יש לנו סיכוי לקבל אזרחות?"
  כן בוודאי שיש סיכוי לקבל אזרחות פורטוגלית בתנאי שעומדים בתנאים. בכדי לקבל את האזרחות צריך להראות באמצעות עץ המשפחה ומסמכים נוספים את הקשר שלכם למגורשי ספרד ופורטוגל. אין צורך לאתר מסמכים מהמאה ה-16 אבל כן נדרשות הוכחות שונות. השירות שאנחנו נותנים ללקוחותינו, הוא מלא ומקיף וכולל איתור והשגת כל התעודות והאישורים הנדרשים להליך ממשרדי הפנים בישראל וממשטרת ישראל (תעודת יושר). במקביל אנחנו נדאג לתרגום לפורטוגזית של כל המסמכים ממדינת ישראל, ולאישורי אפוסטיל למסמכים. אנחנו נעביר לקהילה היהודית בפורטוגל עץ משפחה שנסייע לכם בבנייתו על בסיס המידע והמסמכים הקיימים. על סמך הניסיון הרב שלנו, נדריך אתכם כבר בתחילת הדרך אילו הוכחות נדרשות וכיצד לאסוף אותן.
 • איזה מסמכים צריך לבקשה?
  להלן סקירה של המסמכים הנדרשים להליך מסמכים מישראל: מסמכים אשר מוכיחים שהמבקש הוא צאצא של מגורשי ספרד ופורטוגל תעודת לידה ישראלית. תעודת שינוי שם, אם רלוונטי (גם של ההורים והסבים). תעודת נישואין (גם של ההורים והסבים). תמצית רישום מורחבת. תעודות פטירה. תעודת יושר ממשטרת ישראל. העתק דרכון חתום על ידי נוטריון (הטיפול באחריות הלקוח). תעודת יושר מכל מדינה בה שהה המבקש למעלה מ-3 חודשים (הטיפול באחריות הלקוח). מסמכים המעידים על קשרים משפחתיים ומוכיחים כי מגיש הבקשה הוא צאצא של מגורשי ספרד ופורטוגל, דוגמת מכתב אישור מרב הקהילה שמכיר את המשפחה ומאשר את השתייכותה ליהדות ספרד ופורטוגל (הטיפול באחריות הלקוח). כל המסמכים הישראליים צריכים להיות מאומתים באפוסטיל על ידי משרד החוץ, מתורגמים לפורטוגזית ומאומתים על פי אמנת האג המכירה באימות משפטי של מסמכים בין מדינות (״אפוסטיל״) על ידי נוטריון בפורטוגל. אנחנו מטפלים עבורכם בהליך אשרור המסמכים (מלבד ההעתק הנוטריוני של הדרכון וקבלת חותמת אפוסטיל בבית משפט בישראל). מסמכים בפורטוגל: טופס בקשה רשמי להוצאת אזרחות פורטוגלית הממולא בשפה הפורטוגזית. אישור רשמי של הקהילה היהודית על היות המבקש צאצא של מגורשי ספרד ופורטוגל. העתק של העץ המשפחתי. כל המסמכים מישראל מתורגמים עם אישור נוטריוני וחותמת אפוסטיל
 • צריך לטוס לפורטוגל בשביל לקבל את האזרחות?
  אין חובה לטוס לפורטוגל, אפשר להמשיך את ההליך של הוצאת תעודת זהות ודרכון בשגרירות פורטוגל בישראל. אולם, ההליך בישראל ארוך יותר. אנו ממליצים לטוס לליסבון ולהיעזר בנציגנו המקומי אשר יסיע לכם בהוצאת תעודת לידה, תעודת זהות ודרכון בתוך ימים ספורים. ההליך בפורטוגל כרוך בתשלום נוסף שאינו כלול במחיר השירות שלנוץ
 • כמה זמן לוקח לקבל אזרחות?
  לוחות הזמנים של ההליך משתנים ותלויים בשלטונות בפורטוגל. משך הזמן הממוצע לקבלת אישור מהקהילה היהודית בפורטוגל הוא כ-8 שבועות. לאחר קבלת האישור נכין את המסמכים ונגיש את הבקשה לאזרחות לממשל בפורטוגל. לאחר הגשת הבקשה, תקבלו קוד למעקב אינטרנטי אחר הליך שנמשך כ-24 חודשים, תלוי בשלטונות בפורטוגל ובמחוז הספציפי שמטפל בבקשה.
 • האזרחות ניתנת גם לבני זוג ולילדים?
  אזרח פורטוגל יכול להקנות את הזכות לאזרחות לבן/בת זוג ולילדיו הקטינים והבגירים. יש צורך בהגשת בקשה וניהול הליך שמשתנה בהתאם לגיל הילדים. כך למשל, אם ילדכם נולדו לאחר שכבר קיבלתם אישור לאזרחות פורטוגלית, אז הם בעלי זכות מלידה להיות אזרחי פורטוגל. אם ילדכם נולדו לפני שקבלתם אזרחות צריך להגיש עבורם בקשה, על בסיס האזרחות שלכם, מתוקף חוק האזרחות הפורטוגלי.
 • איך מקבלים דרכון?
  לאחר קבלת אישור האזרחות תפקידנו מסתיים כי רק אתם רשאים לטפל בהנפקת תעודת זהות, תעודת לידה דרכון פורטוגלים. אפשר לעשות זאת דרך שגרירות פורטוגל בישראל אולם, ההליך ארוך וממושך. אנו ממליצים לטוס לליסבון ולהיעזר בנציגנו המקומי אשר יסיע לכם בהוצאת תעודת לידה, תעודת זהות ודרכון תוך ימים ספורים. ההליך בפורטוגל כרוך בתשלום נוסף שאינו כלול במחיר השירות שלנו.
 • כיצד מחדשים דרכון פורטוגלי?
  לדרכון הפורטוגלי, בדומה לכל דרכון, יש תוקף. מומלץ לשים תזכורת שתתזכר מספר חודשים לפני שהוא פג תוקף ולטפל בחידוש שלו. אפשר לעשות זאת בשגרירות פורטוגל בישראל (שימו לב שהזמינות של התורים מוגבלת) או לטוס לליסבון ולקצר את זמן ההמתנה.
bottom of page